Boučková T.: Rok kohouta
Nový, autobiograficky laděný román je drásavě upřímná výpověď ženy, které se rozpadne život a ona hledá sílu, s níž by ho dokázala znovu poskládat dohromady.
Burton-Phillips, E.: Mé syny zničil heroin
Autorka tuto knihu napsala jako matka dvou chlapců-dvojčat, od třinácti let experimentujících s drogami. Prošla se svými syny celou cestu jejich postupného pádu na dno a věří, že příběh její rodiny pomůže ostatním rodičům drogově závislých vyrovnat se s nastalou situací a snad i v lepším případě těmto událostem vůbec předejít.
Dědková, J.: Slunce pro čokoládovou holku
Johanna a Marcela jsou dvě poněkud víc snědé dívky na prahu dospělosti. Jsou sestry, ale každá je jiná, zjevem i povahou. Johanku trápí, že starší sestra je poněkud lhostejnější a má toulavé boty. Ale ze všeho nejvíc se bojí, že se všechno pokazí, přijdou o nový život a vrátí se do dětského domova
Glass C.: Rozbitá - příběh zneužívaného a odvrženého dítěte
Jodie patří mezi děti, které jejich rodina zneužívá a zanedbává. Brutální sexuální zneužití, nedostatečná péče a bezohlednost k potřebám malé Jodie vedly k tomu, že úřady tuto osmiletou dívenku odebraly rodičům a hledaly pro ni náhradní rodinu. Příběh začíná ve chvíli, kdy se po čtyřech měsících náhradní péče Jodie ocitne ve své páté pěstounské rodině.
Hayden, T.L.: Spratek
Kniha představuje skutečný příběh šestileté Sheily, která se dostane do speciální třídy pro děti s poruchami chování. Její učitelkou a zároveň prvním člověkem, který jí projeví lásku, je Torey Hayden. Ta po čase zjistí, že dívka má nadprůměrnou inteligenci, je učenlivá a dřímá v ní skrytý génius. Kniha je pozitivním svědectvím o síle pedagogických a terapeutických prostředků, a pedagoga představuje jako přítele, který neváhá pro dítě překonávat různé těžkosti.
Hayden, T.L.: Tygřice
V předchozí knize Spratek se Sheila rozloučila se svou učitelkou a ta o ní neměla několik let žádné zprávy. Nakonec se ale setkaly. Dospívající Sheila se vyrovnává nejen s tím, že její učitelka napsala o jejím příběhu knihu, ale také dává Torez a celému okolí najevo, že ona není přece žádná literární postava. Navíc je v ní stále velmi živá bolest z toho, že jí její matka opustila a že neví, kde a jak žije její mladší bratr.
Holá E.: Cesta k mým matkám
Léta chtěla najít svou biologickou matku. O to víc nyní, když je sama matkou. Chtěla by poznat ženu, která dokázala opustit své dítě. Má pocit, že do jejího vlastního mateřství se otiskují stopy, které jí nepatří. Syrový a bolestivý autobiografický příběh ženy, která si celý život přála najít biologickou matku.
Chopra, M.: Sto slibů mému dítěti
Autorčiny osobní předsevzetí mají smysl i pro ostatní rodiče, kteří se výchovou svých dětí zabývají nejen prakticky, ale přemýšlejí i nad tím, jak své dítě nejlépe provést zmatkem dnešního světa, jak ho ochránit před násilím, jak mu předat své názory, kulturní zázemí i historické zkušenosti, jak mu poskytnout povědomí o širší rodině a jak mu dodat dostatek sebevědomí do jeho vlastního života. Sto slibů je sto krátkých příběhů, úvah, bajek a básní, které poskytnou každému rodiči námět k zamyšlení.
Janáková L.: Dary se přece nevracejí
Rodiny vznikají různým způsobem - tahle se prostě našla. Kniha je nejen o vzniku jedné atypické rodiny, ale také o radostech a úskalích pěstounské péče z pohledu ženy, která se netradičním způsobem stala pěstounkou a opatrovnicí dvou starších děvčat.
Lacková, E.: Narodila jsem se pod šťastnou hvězdou
Uľiľom tel bachtaľi čercheň je životopisné vyprávění zajímavé nejen literárně, ale také historicky a etnologicky. Lackové se na základě příběhů a historek jejího života podařilo zcela přirozeně vytvořit a čtenářovi předat obraz dnes už zmizelé každodenní reality romské osady jejího dětství. Zobrazila tradičně idylický obraz původního romského společenství, ale zároveň nevypustila ze svých vzpomínek těžké a tragické okamžiky hmotné bídy a společenských antipatií ze strany majority i svá zklamání a deziluze, zvláště z období komunismu.
Prošková, D.: Štěstí, neštěstí, láska, pěstounství
Kniha Štěstí, neštěstí, láska, pěstounství, jejíž autorkou je Denisa Prošková , je o jedné pěstounské rodině, skrz kterou se dozvíte spoustu věcí i o sobě, vlastních kořenech, vztahu k lidem a míře vlastní tolerance. Všechny příběhy jsou zpracovány velmi osobně a zasvěceně, a vyplývá z nich, že každý pěstoun může být dobrým pěstounem
Striová, M.: Děti, které se rodí v srdci
Knížka vypráví o dětech, které se narodily v srdci svých náhradních rodičů, které si do života přinesly různé problémy a genetickou zátěž. Život s nimi nebyl a není procházkou růžovým sadem a knížka popisuje „jiné" rodičovství s otevřeností a zároveň v sobě nese naději pro všechny, kdo by rádi dítě osvojili nebo přijali do pěstounské péče a bojí se, zda to zvládnou. Kniha je retrospektivou, ohlédnutím za dvěma desítkami let rodinného života rodičů a jejich adoptivních dětí a dětí, které rodina přijala do pěstounské péče. Manželé Striovi postupně přijali do své rodiny osm dětí (u jednoho z děti se objevila posléze závažná forma autismu). Kniha osloví zájemce o skutečné příběhy pěstounských a adoptivních rodin.
Soukupová, H.: Prožívat několik životů
Autentická svědectví z pěstounských rodin, zachycená v této knize v časovém rozmezí deseti let, jsou pokusem o nezkreslený pohled na pěstounskou péči, její potřebnost a smysl, ale i na úskalí, která s sebou přináší. Dramatické osudy dětí bez domova osloví všechny, kdo se hlouběji zamýšlejí nad vlastním rodičovstvím, mezilidskými vztahy a stavem dnešního světa.
Štolbová, T. N.: Dcera padajícího listí. Příběh o duši, která přežila díky lásce
Autorka místy až s brutální upřímností a citovou hloubkou líčí dětství dítěte, které opustila matka, ocitlo se v ústavu a poté v péči adoptivních rodičů. Pohled dítěte, které naráží na zeď nedorozumění, je vylíčen velmi sugestivně. Toto rané trauma a život bez mateřské lásky měly dalekosáhlé důsledky na psychiku holčičky a později dospívající dívky v podobě velkého osamění, mentální anorexie, sebepoškozování a sebevražedných tendencí. Tento osobní příběh má kromě individuální hodnoty univerzální platnost. Je důkazem negativního dopadu raného traumatu na celý pozdější život a zároveň ukazuje nesmírnou lidskou houževnatost, odolnost a schopnost regenerace.
Zezulová D.: Domov je místo, odkud tě nevyhodí… ani když vyrosteš
Autorka, lékařka a pěstounka připravila ke druhému vydání pokračování životů svých přijatých i biologických dětí. S neuvěřitelnou pokorou a laskavostí se rozhodla spolu s dětmi zveřejnit jejich osudy až do dospělosti, protože jejím přesvědčením je, že děti patří domů.
Příběhy